Vatandaşın Can Simidi Kredi Kartlarına Sınırlama Mı Geliyor?

Geçen yıl kredilerde %50 oranında bir artış yaşanırken, kredi kartlarında bu artışın üç katına ulaştığını belirten Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, tüketimin azalması için kredi kartlarına sınırlama getirilmesi gerektiğini ifade etti. Yıl sonunda enflasyonun baz etkisiyle %45 seviyesine ineceğini öngören Baştuğ, esas mücadelenin bu noktadan sonra başlayacağını vurguladı.

Baştuğ, kredi kartı faizlerinin oldukça düşük kaldığını ve bu sebeple herkesin kredi kartı kullanımına yöneldiğini belirtti. 2023 yılına kıyasla bu yıl büyüme hızının yavaşladığını ancak kredi kartlarıyla ilgili büyümeyi engellemek için önlemler alınması gerektiğini söyledi. “Geçen yılki büyüme büyük ölçüde tüketimden kaynaklandı. Bu durumun baskılanması, tüketimin düşmesi gerekiyor. Ülke olarak tüketimde sakinleşmeli, daha az tüketmeli ve büyümeyi farklı kaynaklardan sağlamalıyız,” dedi.

Baştuğ, parasal sıkılaşma politikaları çerçevesinde bireysel kredilerde bankaların %2 büyüme sınırına dikkat çekerek, bu sınırın aşılması durumunda ciddi cezalar ödendiğini ve bankaların bu yüzden bu sınırı aşmamaya özen gösterdiğini hatırlattı. Bu yıl kredi talebi artsa bile yüksek faiz oranlarıyla bu talebin baskılanacağını ifade eden Baştuğ, tüzel taraf için de benzer sınırlamaların olduğunu belirtti. “Ortalama enflasyonun %54-55 seviyelerinde tamamlanacağını düşünürsek, bunun çok altında bir kredi büyümesiyle yılı bitiririz diye düşünüyorum. Ancak hâlâ kredi kartlarıyla ilgili büyümeyi kontrol altına alacak önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz ve bekliyoruz,” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir